Nasza szkoła sportem stoi!

Wspaniale na mapie powiatu wadowickiego prezentuje się nasza szkoła. W opublikowanym rankingu podsumowującym rywalizację sportową w roku szkolnym 2014/2015 w kategorii szkół podstawowych najwyższe miejsce na podium przypadło właśnie naszej podstawówce.

Nasza szkoła od wielu lat należy do ścisłej czołówki powiatu wadowickiego a nasi uczniowie zdobywają laury nie tylko na poziomie powiatu ale także i województwa. Na uwagę zasługują choćby wyniki osiągane przez lekkoatletów. Julia Wicher (SP Stronie) to aktualna mistrzyni województwa małopolskiego w indywidualnych biegach przełajowych.

Osiągane wyniki budzą ogromy szacunek tym bardziej, że nasza szkoła w porównaniu ze szkołami z którymi rywalizuje jest małą placówką.

Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli wychowania fizycznego, stworzeniu odpowiedniego klimatu do rozwoju można realizować swoje pasje, cieszyć się ze zwycięstw oraz umieć pogodzić się z porażkami. Nawet najlepiej poprowadzona lekcja w klasie nie jest w stanie dostarczyć tylu pozytywnych emocji, wrażeń, doświadczeń jak rywalizacja sportowa ze swoimi rówieśnikami z innych miejscowości.

Do szkoły nie chodzi tylko głowa dziecka! Musimy pamiętać także o jego psychofizycznym rozwoju. W dobie dominacji komputerów, gdy coraz więcej uczniów ma nadwagę, wady postawy i przynosi zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego sport szkolny odgrywa ogromną rolę - podkreśla Jan Gębala (gminny koordynator sportu, członek Małopolskiego SZS).

Nasza szkoła w ramach realizacji zadań związanych z promocją zdrowia i rekreacji bierze aktywny udział w rywalizacji sportowej realizowanej w ramach kalendarza Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody te w zależności od szczebla (gmina, powiat, województwo) organizowane są przez poszczególne struktury Szkolnego Związku Sportowego. Kalendarz zawodów jest opracowywany przy współpracy z Małopolskim Kuratorem Oświaty i adresowany do wszystkich szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego.

W ciągu całego roku szkolnego nasi uczniowie rywalizują w 12 konkurencjach (dziewczęta) i 13 konkurencjach (chłopcy). Startujemy we wszystkich zawodach z pominięciem pływania i sportów zimowych. Pierwszym etapem są zawody gminny, ich zwycięzca reprezentuje gminę na zawodach międzygminnych. Kolejnym szczeblem są zawody powiatowe, rejonowe i wojewódzkie.

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła osiągnęła szereg wartościowych sukcesów. Najbardziej wartościowe z nich to:

1.Indywidualne biegi przełajowe - na 36 miejsc premiowanych awansem do zawodów powiatowych 19 zajęli uczniowie naszej szkoły; w zawodach powiatowych na wyróżnienie zasługują wyniki:
a/ Dawid Zapalski - I miejsce w powiecie
b/ Julia Wicher - IV miejsce w powiecie
c/ Jakub Godzik - IV miejsce w powiecie
d/ Wiktoria Nowak - VI miejsce w powiecie
e/ Natalia Nowak - VI miejsce w powiecie
f/ Konrad Leśniak - VII miejsce w powiecie
g/ w zawodach wojewódzkich (Nowy Targ) Julia Wicher osiągnęła historyczny wynik dla naszej szkoły - została mistrzynią województwa małopolskiego w kat. klas IV. Dawid Zapalski zajął miejsce 16 w biegu klas VI.

2. Tenis stołowy - na 12 miejsc premiowanych awansem do zawodów międzyszkolnych 12 zajęli nasi uczniowie, awansowała także drużyna chłopców i dziewcząt w zawodach drużynowych
3. Piłka nożna halowa - chłopcy zajęli I miejsce w gminie i I w zawodach międzygminnych. W finale powiatowym zajęli wysokie II miejsce.

4. Piłka nożna halowa - dziewczęta zajęły I miejsca w zawodach na szczeblu gminy i zawodów międzygminnych. W finale powiatowym również zajęły pierwsze miejsce (po raz pierwszy w historii startów naszej szkoły w tych zawodach). W zawodach rejonowych (rozegranych w Regulicach) zmierzyły się z mistrzyniami powiatów: chrzanowskiego, oświęcimskiego i olkuskiego. W finale w musiały uznać wyższość zawodniczek z powiatu chrzanowskiego i ostatecznie zajęły II miejsce.

5. Piłka koszykowa - chłopcy zajęli I miejsce w gminie i zawodach międzygminnych. W finale powiatowym po bardzo zaciętym meczu musieli uznać wyższość zawodników z Roczyn.

6. Piłka ręczna - dziewczęta zajęły I miejsce w gminie i w zawodach międzygminnych. W finale powiatowym osiągnęły III miejsce.

7. Czwórbój LA - nasza szkoła po raz pierwszy w historii była gospodarzem zawodów powiatowych. Areną zmagań był stadion LKS "Żarek" Stronie. Zarówno drużyna dziewcząt i chłopców spisała się bardzo dobrze zajmując trzecie miejsca w powiecie. Dawid Zapalski został mistrzem powiatu w klasyfikacji indywidualnej.

8. Szachy - 3 uczennice oraz 2 uczniów uzyskało awans do zawodów powiatowych. W finale powiatowym II miejsce zajęła Zuzia Łazorko a III Paulina Pitoń. W nagrodę uzyskały awans do zawodów wojewódzkich (Olkusz).

9. "Raz do roku na bosaka" - turniej o tytuł najsprawniejszej szkoły w powiecie wadowickim: SP Stronie - drużynowo I miejsce
a/ Jakub Klimeczko - I miejsce
b/ Szymon Łęczyński - II miejsce
c/ Natalia Nowak - I miejsce
d/ Julia Wicher - VI miejsce

10. Sztafetowe biegi przełajowe: Sztafeta dziewcząt i chłopców zdecydowanie wygrała zawody gminne. W finale powiatowym chłopcy zostali mistrzami powiatu, dziewczęta zajęły III miejsce.

11. BRD (Zuzanna Łazorko, Anna Rawdan, Jakub Klimeczko, Adrian Odrowąż, Natalia Nowak, Adrianna Łazorko, Kacper Lempart)