Święto Patrona       Wyjątkową oprawę miały obchody Święta Patrona w Szkole Podstawowej w Stroniu. Już od 46 lat Tadeusz Kościuszko jest obecny w życiu naszej szkolnej społeczności. Towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny naśladowania, wybitny patriota, bohater dwóch narodów.

       Obchody Święta Patrona Szkoły na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości strońskiej podstawówki. Powstanie Kościuszkowskie było zrywem narodowym przeciw Rosji, a następnie również przeciw Prusom. Rozpoczęło się 24 marca 1794. I właśnie tego dnia - 24 marca - nasza szkoła oddaje cześć i honor swojemu patronowi - Tadeuszowi Kościuszce.

       Przygotowany specjalnie na tę okazję cykl teatralnych inscenizacji przypomniał m. in. determinację Kościuszki w nauce, pielęgnowanie przez niego artystycznych talentów czy w pełni zasłużone nadanie mu m.in. takich odznaczeń jak: Orderu Cyncynata, Orderu Orła Białego czy Orderu Virtuti Militari. Zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać pieśni patriotycznych z tamtego okresu a także zobaczyć piękne stroje krakowskie.

       W tym roku obchody miały wyjątkowy charakter.

       Uroczysty apel poświęcony Tadeuszowi Kościuszce uświetnili swoją obecnością wójt gminy Pan Jan Wacławski, skarbnik gminy Pani Maria Studnicka, przedstawiciele rady rodziców oraz pracownicy Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół. Gościem szczególnym był pan Zygmunt Kraus właściciel jedynego w Polsce prywatnego muzeum Polsko-Amerykańskiego, którego celem jest przedstawienie polsko-amerykańskiego braterstwa broni od czasów Kościuszki do współczesnych.

       Obecność Pana Zygmunta Krausa nie była przypadkowa. Dysponuje on w swoich bogatych zbiorach archiwalnych bogatą dokumentacją dotyczącą patrona naszej szkoły.

       Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora szkoły Pana Jana Gębali oraz Państwa Stanisławy i Mariana Bąk udało się bogatą kolekcję muzealną przenieść do szkolnych murów strońskiej podstawówki. I tak po raz pierwszy w historii naszej szkoły to nie uczniowie wyjechali do muzeum ale muzeum przyjechało do nich. Wystawa jest otwarta do zwiedzania do 1 kwietnia. Serdecznie zapraszamy!

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!