BRD powiat


       29 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wieprzu odbył się finał powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Szkoły z terenu naszej gminy od lat należą do ścisłej czołówki nie tylko w powiecie ale także w województwie i kraju w tych zawodach. Nie inaczej było w tym roku. W kategorii szkół podstawowych zdecydowanie wygrała Szkoła Podstawowa w Stroniu (Joanna Gnojek, Aniela Zawiła, Piotr Haranek, Patryk Pióro oraz Marcin Wadowski - rezerwowy). Równie okazałe zwycięstwo odnieśli ich koledzy z zakrzowskiego gimnazjum (Dominik Krystian, Filip Pająk, Damian Radomski, Mariusz Franik - rezerwowy). Opiekunami drużyn są odpowiednio Tomasz Gębala (Stronie) oraz Bogdan Radwan (Zakrzów). W rywalizacji szkół podstawowych na 6 miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa ze Stryszowa (opiekun Andrzej Gałuszka).
      Finał powiatowy odbył się już po raz 8 w Wieprzu i po raz 8 Szkoła Podstawowa w Stroniu wyjeżdża z Wieprza z tytułem mistrza powiatu, po raz 6 z kolei sztuka ta powiodła się gimnazjalistom z Zakrzowa. Tradycja startów w turniej BRD w Stroniu i Zakrzowie jest duża. Szkoły te od lat należą do ścisłej czołówki w województwie i w kraju. Szkoła Podstawowa w Stroniu to Mistrzowie Polski z roku 2012 oraz V drużyna Mistrzostw Europy z tego samego roku. Z kolei Gimnazjum w Zakrzowie to III drużyna Mistrzostw Polski z roku 2011. Opiekunowie obydwu drużyn marzą o powtórce sukcesów z lat poprzednich. Podstawy ku temu są duże, bowiem w podobnym turnieju (Liga Mistrzów BRD '2014) Szkoła Podstawowa w Stroniu okazała się najlepsza w Polsce, a zakrzowskie gimnazjum zajęło III miejsce!
       Turniej BRD ma bardzo długą tradycję, pierwsze zawody rozegrano 37 lat temu. Od tego czasu nieprzerwanie uczniowie zmagają się z przepisami ruchu drogowego oraz bezpieczną jazdą na rowerze. Ciekawa formuła rozgrywania turnieju, wysoki prestiż oraz często atrakcyjne nagrody (od szczebla powiatowego) powodują, iż cieszy się on ogromną popularnością. Mł. insp. Marek Kąkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, który jest jednym z organizatorów tego turnieju, w jednym z opracowań ("Liga Mistrzów BRD") podkreślił, iż w każdym roku do turnieju BRD w skali kraju przystępuje 200 tys. dzieci rocznie! Trzymając się tej liczby, łatwo policzyć, iż w ciągu dotychczas rozegranych 36 edycji w tej imprezie wzięło udział ponad 7 milionów dzieci.
       Zawody składają się z 4 konkurencji: test z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, jazda po rowerowym torze przeszkód, jazda po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!