Wielki sukces Przemka MLAKA       Wielki sukces osiągnął uczeń strońskiej podstawówki Przemysław Mlak w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BALTIE '2014. W silnie obsadzonych zawodach (wystąpili w nich najlepsi uczniowie z Polski, Czech, Słowacji i Białorusi) zajął 9 miejsce! Z wielką radością obserwowaliśmy jego poczynania. Przemek z dużą łatwością pokonywał kolejne szczeble zawodów (szkolny, międzyszkolny, powiatowy, wojewódzki, krajowy) by ostatecznie znaleźć się w gronie najlepszych 60 zawodników.

       W tak doborowym towarzystwie Przemek radził sobie wprost wyśmienicie zdobywając w ostatecznej klasyfikacji 9 miejsce i uzyskując jednocześnie tytuł laureata międzynarodowego konkursu programowania w języku Baltie! Sukces Przemka to ogromne wyróżnienie dla niego a także jego rodziców, którzy bardzo mocno wspierają Przemka.

       Konkurs "Baltie" to indywidualny międzynarodowy konkurs programowania w języku Baltie 3 przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Rozgrywany jest w równolegle w 4 państwach: Polska, Czechy, Słowacja i Białoruś. W finale międzynarodowym startują najlepsi uczniowie z wymiennych krajów.

       Finał krajowy odbył się na Politechnice Gdańskiej. O randze zawodów świadczyć może choćby fakt, iż patronat honorowy nad zawodami objęli:
Joanna Kluzik-Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej
Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Henryk Krawczyk - Rektor Politechniki Gdańskiej.

       Z kolei areną finału międzynarodowego była Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

       Zawody w Gdańsku i Rzeszowie to nie tylko rywalizacja ale także nagroda dla najlepszych szkolnych programistów. W trakcie kilkudniowych pobytów zawodnicy mieli zapewnione szereg atrakcji (programowanie robotów, zwiedzanie laboratorium finansowego, modelowanie 3D, montaż i obróbka filmu MAC). Największe wrażenie zrobiło na uczestnikach zwiedzanie firmy Intel. To Gdańskie Centrum Badawczo -Rozwojowe powstało w 1999 roku. Jest ono jednym z 23 największych laboratoriów Intela w Europie. W ośrodku pracuje blisko 1000 najwyższej klasy specjalistów. Kto wie, być może za jakiś czas Przemek zawita do gdańskiego Intela już nie jako gość tylko ekspert? Życzymy mu tego z całego serca. Wynik osiągnięty w tegorocznej edycji pokazuje, iż potencjał drzemie w nim ogromny.

       Pomysłodawcą oraz autorem programu Baltie jest Bohumir Soukup czeski programista.

       W 2003 r. Gazeta Business World opublikowała listę IT 50, czyli listę 50 osób, które zmieniły świat technologii informacyjnej. Na tej liście byli tacy ludzie jak Bill Gates, Michael Dell, Jeff Bezos, wśród nich także Bohumir Soukup.

       Jego historia jest bardzo ciekawa - były sportowiec i olimpijczyk. Po kontuzji, nie mogąc uprawiać wyczynowo sportu zajął się informatyką.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!