Odblaskowa szkoła


       W dniu 6 grudnia 2012 roku na hali "Wisły" w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom III Edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła", połączona z koncertem "Urszuli". W gronie nagrodzonych szkół, na bardzo wysokim VI miejscu, znalazła się Szkoła Podstawowa w Stroniu. Sukces to tym większy, iż do konkursu zgłosiło się blisko 300 szkół z całej Małopolski.

      Organizatorami tej akcji byli: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, partnerami akcji byli: Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

      Akcja miała formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe i promowanie ich noszenia. A wszystko po to, aby podnieść bezpieczeństwo dzieci na drodze.

      Dzięki tej inicjatywie we wrześniu i październiku br. na terenie woj. małopolskiego w kamizelki odblaskowe zostało wyposażonych ponad 20 tys. uczniów, w elementy odblaskowe zostało wyposażonych ponad 35 tys. uczniów. Odbyło się szereg imprez promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ponadto na stronach internetowych szkół, gmin, oraz na gazetkach szkolnych ukazały się publikacje i zdjęcia na temat akcji. Promocja akcji miała również swój oddźwięk w mediach lokalnych, w mediach ogólno wojewódzkich, w mediach ogólnopolskich. Uczniowie prawie we wszystkich szkołach, które przystąpiły do konkursu wykazali się w licznych konkursach wiedzy i plastycznych o tematyce bezpieczeństwa na drodze.

      Podczas uroczystości wyróżnieni zostali laureaci konkursu - 10 najlepszych szkół oraz najlepsze szkoły w poszczególnych powiatach. O wysokim prestiżu tego konkursu świadczy choćby długa i znamienita lista osób wręczających nagrody: Pan Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, a zarazem Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan podinsp. Rafał Kozłowski - Zastępca Dyrektora Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Pan Marek Dworak Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, a zarazem Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, Pan Grzegorz Baran Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan mł. insp. Maciej Rymar Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Pan podinsp. Krzysztof Dymura Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Pan Marek Rut Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Bernard Karasiewicz Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie, Pan Wiesław Kądziołka Z-ca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

       Wyróżnione szkoły mogły liczyć na następujące nagrody:
I miejsce - 12 tys. zł
II miejsce - 10 tys. zł
III miejsce - 8 tys. zł


      Szkoły, które zajęły miejsca od IV do X otrzymały nagrody rzeczowe: laptopy i urządzenia wielofunkcyjne oraz Dyplomy potwierdzające uczestnictwo w III Edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła".

      Po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród niespodzianką dla zaproszonych dzieci był koncert "Urszuli".

      Nagrodzone w Małopolskim Konkursie "Odblaskowa Szkoła" szkoły, które zajęły miejsca I-X w konkursie: 1. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Niepołomicach - Podgrabiu (powiat wielicki)
2. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Mniszowie (powiat proszowicki)
3. Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi - Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim (powiat wielicki)
4. Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Miechowie (powiat miechowski)
5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej (powiat tarnowski)
6. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stroniu (powiat wadowicki)
7. Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach (powiat wielicki)
8. Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi (powiat krakowski)
9. Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Sienicznie (powiat olkuski)
9. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie (powiat wielicki)       To już kolejny sukces strońskiej szkoły w tym konkursie. W poprzedniej edycji szkoła zajęła 11 miejsce w Małopolsce oraz 1 miejsce wśród szkół z powiatu wadowickiego. W tym było jeszcze lepiej. Zresztą rok 2012 jest szczególnie dobry dla Szkoły Podstawowej w Stroniu pod względem osiąganych wyników w ramach działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. W czerwcu strońscy uczniowie zdobyli tytuł Mistrzów Polski w Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (zawody rozgrywane w Ustroniu), we wrześniu zajęli V miejsce w Mistrzostwach Europy (zawody rozgrywane w Bochni). Do tych cennych trofeów dorzucili teraz kolejne - VI miejsce w III edycji "Szkoła Odblaskowa".

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!