Święto Niepodległości


       10 listopada 2011 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja historii. Uczniowie klasy IIIa przygotowani przez swoją wychowawczynię panią mgr Renatę Kopacz przypomnieli nam o bardzo ważnym wydarzeniu w historii naszego kraju, a mianowicie o kolejnej już rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości. Nie mogło zabraknąć pieśni i wierszy patriotycznych. Narodowy charakter uroczystości podkreśliły stroje krakowskie, a także muzyka Chopina.

Z kart historii...

      Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro - węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.
      Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.
      11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!