Turniej BRD       Od lat Szkoła Podstawowa w Stroniu z sukcesami bierze udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nie inaczej jest w tym roku.

       6 maja w Gimnazjum nr 1 w Skawinie zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa Małopolskiego. Po raz kolejny powiat wadowicki reprezentowała drużyna ze strońskiej szkoły. Zespół w składzie: Filip Pająk, Damian Radomski, Dominik Krystian i Mariusz Franik (rezerwowy), którego opiekunem jest mgr Tomasz Gębala spisał się rewelacyjnie! Podobnie jak w poprzednim roku szkoła ta została mistrzem województwa małopolskiego! Za miesiąc, po raz drugi z rzędu, wystąpią w Mistrzostwach Polski.

       W zawodach wojewódzkich wzięły udział 22 drużyny - mistrzowie powiatów, wyłonieni na podstawie wcześniej rozegranych eliminacji gminnych i powiatowych. To już elita. Najlepsi z najlepszych. Często są to drużyny z dużymi tradycjami w tym turnieju. Już sam udział i rywalizacja z tak utytułowanymi drużynami jest dużym sukcesem. Zawody te wymagają od uczestników wszechstronnego przygotowania. Oprócz wiedzy teoretycznej muszą wykazać się również umiejętnościami praktycznymi.

       Zawody składały się z 4 etapów. Pierwszy - test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, drugi etap to jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, trzeci - jazda po torze przeszkód, czwarty - praktyczne udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nad przebiegiem konkurencji czuwali policjanci z komendy wojewódzkiej (test i miasteczko ruchu drogowego), eksperci PZMot (tor sprawnościowy) oraz ratownicy medyczni PZMot (udzielanie pierwszej pomocy).

       "Po raz drugi z rzędu stajemy na najwyższym stopniu podium w zawodach wojewódzkich. To bardzo cieszy. Tym bardziej, że wynik ten osiągnęli uczniowie IV klasy! To bardzo dobry prognostyk na kolejne lata. Jeszcze rok temu udział tak maleńkiej szkółki jak nasza w Mistrzostwach Polski pozostawał w sferze marzeń. Teraz po raz drugi powalczymy o tytuł Mistrza Polski." - cieszył się dyrektor szkoły Jan Gębala.

       Przed uczniami miesiąc przygotowań do Mistrzostw Polski. W dniach 10-12 czerwca, w Poznaniu, spotkają się mistrzowie województw. 16 drużyn powalczy o tytuł Mistrza Polski. Uczniowie strońskiej szkoły wystąpią w tych zawodach jako ubiegłoroczni brązowi medaliści. Co prawda skład drużyny jest zupełnie inny (ta z zeszłego roku to już uczniowie gimnazjum), ale medal zobowiązuje…

       " Taki sukces dodaje skrzydeł, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że na szczeblu centralnym nie ma słabych drużyn. Mistrzowie województw to ekipy, które musiały pokonać kilka etapów. Tam nie ma przypadku. Przyjeżdżają najlepsi. Analizując wyniki Mistrzostw Polski z poprzednich lat trzeba stwierdzić, że rywalizacja jest bardzo wyrównana, a różnica między pierwszą a ostatnią drużyną naprawdę niewielka. Każdy błąd jest bardzo kosztowny." - mówił na koniec opiekun Tomasz Gębala.

       Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym ma już długą historię. Pierwsze zawody zostały rozegrane ponad 30 lat temu. Strońska szkoła zawsze święciła w nim duże sukcesy. Od 15 lat uczniowie tej szkoły regularnie są finalistami zawodów powiatowych. Kilkukrotnie byli mistrzami powiatu i reprezentowali powiat wadowicki na Mistrzostwach Województwa (kiedyś bielskiego, obecnie małopolskiego). W zeszłym roku osiągnęli największy dotychczasowy sukces - III miejsce drużynowo w Polsce i II w klasyfikacji indywidualnej. Drużynie życzymy powodzenia i czekamy na dobre wieści z Poznania.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!