Święto Niepodległości


       Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole miały bardzo uroczysty charakter. 10 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział w akademii upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości. Montaż słowno - muzyczny przedstawiła klasa IIIa. Słowo wiązane, recytacje, pieśni i apel poległych upamiętniły to tak ważne dla nas wydarzenie, które drogo okupione zostało życiem wielu pokoleń Polaków.

Krótka historia
      Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro - węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.
      Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.
      Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!