Inauguracja roku szkolnego 2008/2009


       1 września w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stroniu miała miejsce niezwykła uroczystość - Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2008/2009, którą uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście - przedstawiciele władz gminy Stryszów - Wójt Gminy pan Janusz Wacławski, Skarbnik - pani Maria Studnicka oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Kazimierz Stanowski.
       Uroczystość rozpoczęła się od udziału w Mszy Świętej. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się na sali gimnastycznej. W części oficjalnej Pan Dyrektor Jan Gębala przedstawił i powitał I - klasistów. Gromadka ta liczy 28 uczniów. Przypomniał także o wydarzeniach sprzed 69 lat. O tej największej tragedii narodu polskiego, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. nam Polakom nigdy nie wolno zapomnieć. Polacy w tej wojnie ustanowili kilka bardzo smutnych rekordów - zginął co 5 Polak (6 mln 28 tys. zabitych).
       Spotkanie uświetnili uczniowie klasy V, którzy wraz z wychowawczynią panią mgr Małgorzatą Porębską przygotowali program artystyczny. Nastrojowe i poważne nuty przypominały o kolejnej już rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie zabrakło również dobrej zabawy. Młodzi aktorzy już powoli marzyli o wakacjach...
       Okres wakacji dla większości szkół to czas remontów. Nie inaczej było ze strońską szkołą, choć tutaj zakres i rozmach robót może naprawdę imponować. W etap końcowy wkroczyła budowa dwuspadowego dachu. Poprzedni stropodach (kryty papą) pomimo konserwacji miał liczne przecieki. Całkowicie wymieniono instalację wodną i kanalizacyjną w starej części szkoły. Dobiega końca flizowanie i biały montaż w sanitariatach na poziomie parteru, piętra i przyziemia. Przebudowano wejście główne do szkoły, zostało ono zadaszone, wymieniono barierki ochronne, położono kostkę brukową. Zostały wymalowane 4 sale lekcyjne, biblioteka, pokój dyrektora i pokój nauczycielski a także część korytarzy. Dodatkowo w pokoju nauczycielskim oraz w bibliotece założono wykładzinę PCV na gorąco. Ponadto w całej szkole zamontowano żaluzje pionowe oraz wymieniono lampy oświetleniowe. W pokoju nauczycielskim pojawiły się nowe meble, dla uczniów zakupiono 10 stolików i 20 krzeseł. Wymieniono drzwi wejściowe do szkoły od strony Gminnego Ośrodka Kultury.
       Całkowity koszt inwestycji wyniósł 400 tys. zł. Z czego 47 tys. zł. to pomoc Ministerstwa Edukacji Narodowej. Swoją cegiełkę dołożyła również Rada Rodziców, która przekazała 32 tys. zł. Pozostałą kwotę przekazał Urząd Gminy.

    

Zobacz zdjęcia z uroczystości!