Wielkanoc

       19 marca zgodnie z wieloletnim zwyczajem, przed feriami świątecznymi, odbył się uroczysty apel nawiązujący tematycznie do okresu Świąt Wielkanocnych.

       Uroczystość przygotowana została pod kierunkiem Pani mgr Małgorzaty Porębskiej, przez klasę IVb i VIa. W przedstawieniu pod tytułem "Tradycje wielkanocne" uczniowie przypomnieli jak dawniej i dziś świętuje się czas Wielkiej Nocy - było zatem o pisankach, kraszankach, malowankach i śmigusie - dyngusie.

       Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

       Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
- Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
- Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
- Dawniej wypiekano baby łokciowe - na łokieć wysokie, a przy tym w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

      Przedstawienie podobało się, o czym świadczyły brawa przerywające inscenizację.

       Pozostaje nam, przytaczając za uczniami, złożyć wszystkim najlepsze świąteczne życzenia:


"Żeby śmiały się pisanki,
uśmiechały się baranki.
Mokry śmigus zraszał skronie
Dużo szczęścia sypiąc w dłonie.
"
    

Galeria zdjęć!