Święto Konstytucji 3 maja

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.       Na stałe w kalendarz imprez szkolnych naszej szkoły wpisana jest uroczystość przypominająca o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. W tym roku apel z tej okazji przygotowała klasa V wraz ze swoją wychowawczynią, panią mgr Jolantą Kozik.

       Bardzo podniosła uroczystość przeniosła wszystkich w czasy Sejmu Czteroletniego. Mali aktorzy przypomnieli nam okoliczności powstania Konstytucji oraz jakże smutne losy naszego państwa u schyłku XVIII wieku. Była to dla wszystkich wspaniała lekcja historii.

Trochę historii...
       Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

       Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał - z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły - mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych wstecznych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej.

      

Zobacz zdjęcia z uroczystości!