KOMANDOSI, KARATECY I WSPÓLNE ĆWICZENIA


      
      W Stroniu, 12 października 2007 roku, rozegrały się sceny żywcem wyjęte z filmów wojennych:
- Godzina 17.40 - przybywa samochód OSP z Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z dziećmi z sekcji z Beskidzkiego klubu Sportowego OYAMA Karate "Sokół" - Lanckorona.
- Godzina 17.55 - policja chwilowo wstrzymuje ruch na drodze dojazdowej do szkoły w Stroniu.
- Godzina 18.00 - na przyszkolny plac z "piskiem opon" wjeżdżają bojowe Hammery wiozące 12 uzbrojonych "po zęby" komandosów z 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej - na placu rozlegają się strzały.

      Tak Beskidzki Klub Sportowy OYAMA Karate "Sokół" rozpoczął wspólne pokazowe szkolenie z żołnierzami w systemie COMBAT. Nad bezpieczeństwem pokaz czuwała Policja oraz służby medyczne Straży Pożarnej. Na przyszkolnym placu komandosi rozegrali scenę wprost z poligonu. Po pokazie publiczność nagrodziła komandosów gromkimi brawami i przeszła do sali gimnastycznej na kolejne atrakcje - wspólny trening (a zarazem wzajemna nauka) z żołnierzami. Porównanie praktykowanego przez nas stylu COMBAT i "żołnierskiego" KRAV - MAGA było najważniejszym celem "SOKOŁA".
      W czasie treningu odbyły się dwa konkursy wytrzymałościowo - sprawnościowe dla młodzieży. Pierwszy przeznaczony był dla członków klubu - laureatem została IZABELA BURDZAŃ z Lanckorony, która otrzymała nagrodę MP3. Drugi konkurs miał charakter otwarty. Do współzawodnictwa przystąpiło 50 osób - laureatem został Michał Mamcarz ze Stronia i otrzymał zestaw do higieny jamy ustnej. Na wyróżnienie zasługują Marcin Radoń z Lanckorony, Aleksandra Lempart z Lanckorony i Maria Chyczyńska z Kalwarii, którzy podczas konkursu wykazali , przerastającą ich wiek, wole walki i zacięcie we współzawodnictwie. W przerwie treningu Klub zapewnił publiczności "słodki poczęstunek".
      Po konkursach rozpoczęła się część specjalistyczna obejmująca zaawansowane techniki obronne (przed nożem, kijem, duszeniem, itp.) w której wystąpili dowódca plutonu bojowego ppor. Seba Dostal oraz żołnierze z jego plutonu:
kpr Skowron Anita
st. szer. Peterko Damian
kpr Nowogrodzki Paweł
chor. Kora Robert
st. szer. Grymek Paweł
st. szer. Uran Emil
st. szer. Prusak Paweł
st. szer. Zych Gabriel
st. szer. Sitarz Jarosław

      Szczególne wrażenie na publiczności wywarła kpr Anita Skowron prezentując w trakcie pokazu techniki kaskaderskie. Jej kontrolowany upadek z balkonu wyglądał niezwykle realistycznie. Również w trakcie ćwiczeń na Sali prezentowała techniki "padów" mobilizując młodych karateków do doskonalenia tych technik. Zresztą dla obserwatorów sensacja była sama obecność kobiety w plutonie operacyjnym.
      W trakcie pokazu publiczność miała możliwość wyrażenia swoich opinii i wpisania ich do księgi pamiątkowej. Równocześnie goście z bielskiej jednostki złożyli uroczysty wpis do Kroniki Klubowej, w której podkreślili profesjonalizm B.K.S. OYAMA Karate "SOKÓŁ":

      "Serdeczne podziękowania od żołnierzy 18 BDSz za wspólny trening oraz profesjonalizm w prezentacji technik karate. Świetni ludzie, pełen profesjonalizm, wielkie dzięki za mile spędzony wspólny wieczór. Mamy nadzieje na dalszą współpracę."

      Na zakończenie szkolenia założyciel klubu "SOKÓŁ" instruktor Janusz Kotyrba wręczył w dowód podziękowania i uznania przedstawicielom 18 Batalionu Desantowo - Szturmowego pamiątkową statuetkę symbolizującą "twardość", charyzmę i siłę żołnierzy.
      Pamiątkowe statuetki za szczególny wkład pracy otrzymali asystent instruktora Pani Sabina Pocielej oraz prezes OSP w Stroniu Pan Rafał Lempart.
      Po ceremonii żołnierze zostali zaproszeni do Dworu "Senator" w Zakrzowie na wspólny poczęstunek, podczas którego omówiono plany dalszej współpracy zgodnie z wcześniejszymi, wzajemnymi deklaracjami.
      Organizując taką imprezę mieliśmy na celu propagowanie wśród młodych ludzi idei dbania o własne bezpieczeństwo, a także przy współudziale zaproszonych żołnierz, pokazać lepszą stronę pracy w wojsku.
      Dziękuję wszystkim, którzy swoją przychylnością wspierali mnie podczas tego pokazu:
- Dowództwu 18 Batalionu Desantowo - Szturmowego z Bielska - Białej za zgodę na udział żołnierzy i sprzętu wojskowego w pokazie
- Panu Komendantowi Policji w Kalwarii Z. oraz grupie interwencyjno - porządkowej za zabezpieczenie ruchu drogowego w obrębie szkoły
- Panu Prezesowi OSP Stronie i jego strażakom za zabezpieczenie porządku w trakcie pokazu
- Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Stroniu za umożliwienie rozegrania scen militarnych
- Panu Wójtowi Gminy Stryszów za kontakt z mediami
- Panu Tomaszowi Gębali za bezpieczny transport dzieci do ich domów i pomoc w zorganizowaniu miejsc dla publiczności na sali
- Panu Andrzejowi Łężniakowi z transport dzieci z Lanckorony
- Pani Katarzynie Szczygieł i Barbarze Pękali za zadbanie o porządek na sali
- Rodzicom i opiekunom dzieci ćwiczących za przybycie
- Panu Maciejowi Kołodziejowi za obsługę fotograficzną
- Sponsorom i fundatorom nagród:
- słodycze: Sklep spożywczy Wanda Zacharska-Kwarciak, Paweł Zacharski
- zestaw do higieny jamy ustnej: Indywidualna Praktyka Stomatologiczna lek. stom. Jarosław Warmuz
- odtwarzacz MP3: Klub "SOKÓŁ"


      Kończąc chciałbym przywołać słowa Krzysztofa Kolumba, wypowiedziane po odkryciu Ameryki: "Życie posiada więcej wyobraźni, niż możemy sobie wymarzyć". Być może wyobraźnia młodych ludzi pod wpływem wydarzenia, w którym uczestniczyli będzie wybiegać ku bezpieczniejszej przyszłości, a ich przyszłe życie znaczyć będą same proste ścieżki. Czego wszystkim gorąco życzę. OS

Janusz Kotyrba

    

Zobacz zdjęcia!