"Dzień Matki"       Dzień Matki - to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu każdego dziecka.

       W Polsce Dzień Matki obchodzony jest od 1923 roku. 26 maja każdego roku nasze mamy mają swoje święto. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i prezentami przez własne dzieci. W naszej szkole święto to obchodzone jest szczególnie uroczyście. Już po raz kolejny dzieci zaprosiły swoje mamy do naszej szkoły aby wspólnie spędzić wtorkowe popołudnie.

       Organizatorem i gospodarzem spotkania była Rada Rodziców i dzieci. Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek i paczki uczniom z okazji Dnia Dziecka a dzieci część artystyczną. Na koniec spotkania każdy z uczniów złożył swojej mamie życzenia oraz wręczył różę.

Trochę historii...

       Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy Matki-Boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w XVII Anglii pod nazwą "Niedziela u Matki". Dzień, w którym obchodzono to święto był wolnym od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX w. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. W 1858 amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 ideę Dnia Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Jarvis, córce Anny Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

    

Galeria zdjęć!