"Obchody Dnia Ziemi"       W tym roku już po raz 38. na świecie i 18 w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia ponad 200 mln osób z 140 krajów weźmie udział tej corocznej, organizowanej wiosną, imprezie, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony będzie pod hasłem "Ziemia odzyskana".

POCZĄTKI
      Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu. Wypromował je Gaylord Nelson - amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność. Te masowe wystąpienia miały uświadomić społeczeństwu i władzom, jakie zagrożenia niesie za sobą rabunkowa eksploatacja naturalnych zasobów Ziemi.

CAŁY ŚWIAT NA RZECZ ZIEMI
      20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. Towarzyszyły temu liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Każdego roku tematyka Dnia Ziemi poświęcona jest innemu problemowi. Do tej pory obejmowała takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków. Jednak niezależnie od tematu przewodniego co roku organizowana jest akcja "Drzewko za makulaturę" - swoista tradycja obchodów.

DZIEŃ ZIEMI W POLSCE
      W tym roku Dzień Ziemi w Polsce obchodzony będzie pod hasłem "Ziemia odzyskana" i poruszy przede wszystkim problem recyklingu i gospodarki odpadami. Organizatorzy uważają bowiem, że brak ustaleń w tej dziedzinie oraz niedostateczna wiedza społeczeństwa to jeden z najpoważniejszych problemów, trapiących nasz kraj.

DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

       Uczniowie klasy IV wraz z koleżankami i kolegami z innych klas przygotowali apel poświęcony obchodom Światowego Dnia Ziemi. Była to dla nas wszystkich wspaniała lekcja ekologii! Szkolni aktorzy w swoim przedstawianiu poruszyli wiele problemów ekologicznych, przypomineli iż to od nas samych zależy jak będzie wyglądało nasze środowisko i życie teraz, za 10, za 50, za 100 lat!

Zobacz zdjęcia z uroczystości!